Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:
- za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
- stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
- jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
- jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
- jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
- jako svědectví o práci, která nás bavila
Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.
Obezita a implantace umělého kloubu
MUDr. Filip Hudeček
Pacienti s nadváhou často trpí artrózou nosných kloubů. V konečném stadiu artrózy kyčle nebo kolena zbývá v podstatě jediné řešení - umělý kloub (odborně nazývaný totální endoprotéza). Případná nadváha může negativně ovlivnit průběh i výsledek operace, ve kterou pacient vkládá tolik nadějí. Implantace endoprotézy je náročný operační výkon, který vyžaduje pečlivou předoperační přípravu a dobrý zdravotní stav pacienta. Ti, kteří mají nadváhu, mají mnohem vyšší riziko různých komplikací během operace i v pooperačním průběhu.
Jaká úskalí čekají na operatéra i pacienta, pokud není jeho hmotnost pod doporučeným váhovým limitem ? Operace je technicky mnohem náročnější a to může mít vliv na přesnost uložení implantátů a tedy stabilitu a životnost umělého kloubu. Během operace bývá větší krevní ztráta, po operaci hrozí problémy s hojením rány, infekce, častěji bývají problémy se srdcem, hluboká žilní trombóza a také nejobávanější komplikace – embolie plic, která může skončit smrtí pacienta. Z hlediska samotného umělého kloubu pak u pacientů s nadváhou vídáme častěji luxace (vykloubení) a také předčasné opotřebení umělého kloubu, které následně vyžaduje reoperaci.
Výše uvedená rizika vedou k tomu, že si ortopedická pracoviště stanovují váhové limity pro zařazení na čekací listinu na umělý kloub. Výjimkou není ani situace, kdy pacient čeká rok a půl na operaci, ale díky jeho vlastní nekázni je nakonec operace zrušena. Pacient je odeslán domů s jasným závěrem – operace se uskuteční až po splnění limitu.
Pacienti mají díky čekacím dobám většinou dostatek času se svojí nadváhou něco udělat. Často se sice brání argumentem, že z důvodu omezené hybnosti není možné zhubnout. My ovšem víme, že za to, jak vypadáme, mohou ze 70% naše stravovací návyky a pouze z 30% náš pohybový režim. Takže stačí jen chtít. Každý člověk s artrózou si může najít nějakou formu pravidelného pohybu. Důležité je, aby se nepřetěžoval postižený kloub, aby pohybová aktivita byla pravidelná, trvala dostatečně dlouho a měla dostatečnou intenzitu. Rozhodně se vyplatí vyhledat pomoc specializovaného pracoviště a hubnout pod dohledem odborníků. A z výše uvedených důvodů je velkou výhodou, když je členem týmu odborníků i fyzioterapeut, který má zkušenosti s ortopedickými pacienty. Pacient si v rámci cvičení dokonce může natrénovat dovednosti, které využije v pooperačním období.