Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

  • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
  • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
    • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
    • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
    • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
    • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

O hubnutí

Mgr. Vlastimil Chadim

 

Obezita či nadváha trápí zhruba polovinu české populace. Především ženy velice často kontrolují svoji aktuální hmotnost. Pánové jsou v tomto ohledu mnohem méně zainteresovaní. Západnímu světu vládne kult štíhlosti. Kdo nezapadá do ideální kategorie BMI, ten je v celé řadě případů doslova diskriminován (móda, společnost, profese,…). Být „in“ znamená držet svou tělesnou hmotnost na co nejnižší hodnotě. Mnoho dívek a žen dokáže tomuto požadavku obětovat téměř vše, dokonce i své zdraví. Navýšení tělesné hmotnosti v podobě zmnožení tukové tkáně může představovat pro jedince nejen estetický, ale také zdravotní problém.

Vzrůstající výskyt poruch příjmu potravy je poměrně častým důsledkem původně nevinných redukčních aktivit. Mezi lidmi koluje mnoho „zaručených“ návodů jak rychle a úspěšně zhubnout. Téměř každý časopis zaměřený na módu, životní styl, společenský život obsahuje rubriku věnovanou jídelníčku a hubnutí. Samozřejmě internet nabízí tisíce tipů jak na pěknou postavu a dokonalé zdraví. Pomocí reklam na nás útočí výrobci a prodejci zázračných redukčních přípravků, čajů, koktejlů, náplastí, spalovačů či přístrojů, které nás mají nadměrných kilogramů a tukových zásob jednou pro vždy zbavit. Jsou lidé, kteří již vyzkoušeli snad všechno, investovali nezanedbatelný finanční obnos, ale velikost jejich tukových buněk je více méně stále stejná. To v lepším případě. Někdy jsou na tom po množství různých redukčních kúr ještě hůř než na počátku. Člověk je pak zklamaný, naštvaný na sebe i celý svět, rezignuje, totálně vzdá další boj s nadbytečnými kilogramy a jeho tělesné, psychické, sociální zdraví se postupně dále zhoršuje. U geneticky predisponovaných jedinců stoupá riziko vysokého krevního tlaku, oběhových chorob, cukrovky a dalších metabolických onemocnění. Vysoká tělesná hmotnost se negativně podepisuje na stavu pohybového aparátu. Díky degenerativním kloubním změnám se vyhýbají fyzické aktivitě a kilogramy mohou dále nabývat.

Snad každým dnem se narodí nějaká nová redukční dieta, zaručený postup jak zvítězit na nadváhou. Jednou jsou v kurzu nízkotučné diety, podruhé pak nízkosacharidové. Někdo zaznamenal úspěchy s dělenou stravou, jiný se stravuje podle krevních skupin, další se věnuje makrobiotice nebo se stal vegetariánem či veganem,…. Téměř každá změna původních stravovacích zvyklostí se v krátkodobém horizontu pozitivně odrazí na snížení váhy. Mnoho výživových stylů má ve své neortodoxní podobě racionální opodstatnění. Většina jedinců, ochotných se svými nadbytečnými tukovými zásobami něco udělat, však vydrží držet náročnou dietu jen po krátký čas a dřív nebo později se opět vrací k původním stravovacím zvyklostem. A jsme tam, kde jsme byli. Důvod, proč diety nefungují. je ten, že z dlouhodobého hlediska jsou neudržitelné. Je to jen přechodná změna stravování, nevedou k trvalé modifikaci nevhodného životního stylu. Takovýto radikální redukční režim je jen obdobím nedostatku, kterým tělu připomínáme historické zkušenosti lidského druhu – časté nedobrovolné hladovění v obdobích válečných konfliktů, neúrod a přírodních katastrof. Nevhodně sestavená redukční dieta je v podstatě ideální prostředek ke ztrátě svalové hmoty, nastartování obranných mechanismů bránících úbytku tukové tkáně a následnému vytváření nových tukových zásob – „pro jistotu“, pro další možné podobné období nedostatku. Následkem střídání držení diety – přibírání se rozjíždí nechvalně známý jo-jo efekt.Viz článek „Co je a co není opravdové hubnutí“.

No dobrá, ale jak mám tedy zhubnout? Jaký je ten správný postup? Co mám udělat pro to, abych ztratil(a) nadbytečné kilogramy? Asi nás neuspokojí odpověď „Nežer!“…..

Zpět na přehled článků

 

Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz