Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

 • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
 • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
  • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
  • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
  • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
  • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

Pohyb a obezita

Bc. Kateřina Ceplová, Mgr. Jana Nečasová

 

Nejčastější příčinou obezity je narušená rovnováha mezi příjmem a výdeje energie. Souvislost mezi výdejem energie a pohybem však je složitější, než se zdá na první pohled. Ke zvýšení energetického výdeje totiž přispívá nejenom pohyb sám, ale i fakt, že ještě mnoho hodin po cvičení je rychlejší látková přeměna. Při pravidelném pohybu se také mění složení těla – stoupá procento svaloviny na úkor tuku a tím se zvyšuje bazální metabolismus.

Jak se hýbat, když chceme zhubnout? Je velmi důležité se rozhodnout pro takový druh pohybu, který Vás bude těšit, pro který si budete moci pravidelně najít čas a prostor a který se bude moci stát pravidelnou součástí vašeho denního režimu. Největší chybou by naopak bylo, kdybyste se začali aktivně pohybovat a brzy všeho nechali. Proto je volba vhodného druhu pohybu tak důležitá.

Pohyb má každopádně svůj pozitivní efekt, ale jen při dodržení určitých pravidel:

 • zvýšenou pohybovou aktivitu nesmíme přehnaně kompenzovat jídlem
 • rutinní pohyb by měl být součástí každého dne, na aktivní intenzivní pohyb bychom si měli udělat čas minimálně 3x týdně
 • ke spalování tuků dochází při aerobní fázi pohybu, ta však musí trvat alespoň 30 minut
 • Základním předpokladem je, že budete cvičit pravidelně. Není dobré si jen občas „dát do těla“ a nárazově se přepínat. Pokud se necítíte některý den zcela zdrávi, cvičení vynecháte.

  Nezapomeňte při plánování pohybového režimu vzít do úvahy přidružená onemocnění – srdce, plic nebo nosných kloubů. Ať Vás odhodlání začít s pohybem nepřivede k lékaři – nevhodný typ pohybové aktivity může například výrazně zhoršit stav kloubu s artrózou. V takových případech je lepší se napřed poradit s fyzioterapeutem nebo ortopédem.

  Jaký typ pohybu zvolit a v jaké frekvenci? Přečtěte si článek "pohyb při hubnutí"

  Zpět na přehled článků

   

  Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz