Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

  • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
  • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
    • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
    • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
    • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
    • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

Potravní doplňky - ano či ne

Mgr. Vlastimil Chadim

 

Vlivem nevhodného životního stylu výskyt nadváhy a obezity neustále vzrůstá. I další choroby z „nadbytku“, či naopak nedostatku pohybu jako je cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, poruchy látkové výměny tuků a následné srdečně cévní choroby jsou velice častými onemocněními v populaci. Postupující mechanizace, automatizace a digitalizace světa nás zbavuje i té poslední fyzicky náročnější práce. Výrazným poklesem výdeje energie a stále vysokým přísunem kalorií v podobě průmyslových, rafinovaných - na vitamíny, minerální látky a vlákninu chudých potravin, se lehce dostáváme do tzv. pozitivní energetické bilance. Jednoduše, náš příjem není ekvivalentní výdeji. Nevyužitá energie se musí někde uložit. Lidský organismus si vlivem historických zkušeností – častých období nedostatku, vypěstoval velice účinný mechanismus, jak s momentálně nadbytečnou energií naložit….

Léta pozitivní energetické bilance ubíhají a v našem těle zpočátku nepozorovaně, později už mnohem více patrně kumulují tukové buňky nadbytečnou energii – získávají na objemu.

Postupem času musíme obměňovat šatník a kupovat si oděv se stále větší konfekční velikostí.

Pokud se k nadváze nepřidávají žádné zdravotní komplikace, většinou nad tím mávneme rukou a do procesu narůstajícího počtu kilogramů a centimetrů v tělesných partiích nezasahujeme. Bohužel však tento ledový klid vydrží některým jedincům dokonce i v situaci, kdy jim nadváha již způsobuje nemalé zdravotní těžkosti. Ovšem někdo se nakonec zarazí, začne si uvědomovat, že jeho zdraví a figura už nejsou to, co bývaly a snaží se s tímto nepříznivým stavem něco udělat. Začne se omezovat v jídle, drží nárazové, nevyvážené diety, čímž náramně stresuje organismus a situaci v podstatě dále zhoršuje. Nakonec ho tělo samo donutí přerušit nesmyslnou dietu a za pár týdnů jsou těžce ztracené kilogramy opět tam, kde byly. Nezřídka se ručička váhy zastaví nakonec ještě výše než tomu bylo před redukcí. Protože už neví kudy kam, velice rád využije lákavých reklamních nabídek prodejců redukčních koktejlů, čajů, náplastí, tabletek a nejrůznějších spalovačů tuků. Tonoucí se stébla chytá. Stačí otevřít jakýkoli časopis, noviny, počkat si na první televizní reklamu či narazit na „správnou“ stránku na netu, všude to do nás tlačí: „Zhubněte x kilogramů bez zasahování do jídelníčku, můžete jíst, co chcete, nemusíte se ani o trochu víc pohybovat a náš přípravek vás nadváhy mávnutím kouzelného proutku zbaví“. Člověk žasne, kolik známých osobností se dokázalo reklamě na redukční koktejly, tabletky zaprodat. Ty slušnější firmy jsou ochotny při neúspěchu peníze vrátit zpět. Možná už máte taky svoje zkušenosti….

Opusťme oblast vyloženě nefunkčních redukčních čajů a jim podobných přípravků. Zaměřme pozornost na klasické doplňky výživy s lipotropními (úbytku tuku podporujících) účinky. Stojí za to věnovat další finanční obnos za karnitin, HCA (kyselina hydroxicitronová), CLA (konjugovaná kyselinu linolová), organicky vázaný chróm, taurin, chitosan, vlákniny, koenzym Q10, pyruvát, bromelain, papain, guaranu, tabletky kofeinu, termogenní přípravky a jiné „spalovače“? Opravdu po nich nebudete mít hlad, chuť na sladké? Bude vám dodaný karnitin přenášet nadbytečné mastné kyseliny přes mitochondriální membrány buněk? Budou vám další přípravky omezovat trávení požitých tuků a tím jejich vstřebávání, zabraňovat vstupu tuku do tukových buněk, štěpit za nás uložené tuky, zabraňovat ztrátám svalové hmoty, podporovat aerobní výkon, oddalovat pocity únavy a vyčerpání, chránit srdce, snižovat tvorbu kyseliny mléčné v pracujícím svalstvu, podporovat i naši mentální výkonnost, zvyšovat ztráty energie nadbytečnou produkcí tepla organismem? Těžko říct. Každý prodejce těchto přípravků se ohání řadami vědeckých studií, které byly s jeho přípravkem provedeny, dobře zaplacení lidé v reklamách nás věrohodně přesvědčují jak jim to pomohlo, jak se cítí skvěle, o kolik omládli…

Účinné látky nacházející se v těchto přípravcích mohou mít opravdu určitý, teoretický efekt. Např. karnitin je opravdu nezbytný k přenosu volných mastných kyselin do nitra mitochondrií, ve kterých si z nich, procesem beta oxidace, buňky vytvářejí energii. Fígl je v tom, že karnitin je sloučenina, kterou si náš organismus dokáže dostatečně bohatě vytvářet sám. Děje se tak ze základních aminokyselin lysinu a methionu, za účasti železa, vit C, kyseliny listové, vit. B 6 a B 12. Karnitin je navíc obsažen i v mase hospodářských zvířat, zvěřině a rybách. Pro úspěšné pálení tuků ho ve většině případů vůbec nemusíme dodávat v hotové podobě nějakého přípravku. Ovšem business je business. Preparáty, které byly používány na dobrovolnících a byl u nich prokázán nějaký účinek, se podávaly v často značně vysokých koncentracích. Běžné přípravky, které jsou na trhu, poskytují v jedné dávce docela směšné množství účinné látky. Kupříkladu zmiňovaný karnitin mívá 200-500, max. 1000 mg na jednu dávku. Přitom nějakého efektu bývá dosahováno až při množství 2000-4000 mg.

Podobně je to i u ostatních přípravků. Chceme-li si dopřát opravdu účinnou dávku, musíme se pěkně plácnout přes kapsu. Na efektivnosti preparátu se též podepisuje placebo efekt. Už když, si něco jdu koupit, věřím, že to zabírá (jinak bych za to ty peníze nedal), vsugeruji si to a tento psychologický moment mi pomůže dosáhnout lepšího výkonu, i když samotná látka, kterou jsem si pořídil, sama o sobě, nedokázala nic. Kdo se však takto „nezmanipuluje“, je na tom stejně, jak kdyby nic nepožil.

Nechci však teď jednoznačně tvrdit, že všechny doplňky výživy podporující spalování tuků jsou k ničemu! Zdůrazněme, že se jedná skutečně o DOPLŇKY. Pro snížení nadměrných tukových zásob v těle je vždy nezbytné vytvořit negativní energetickou bilanci - příjem je nižší než výdej. Jedině za takové situaci se mohou začít tukové buňky „vyprazdňovat“. Nelze se domnívat, že by za nás nějaká tabletka dokázala udělat to, co musíme provést sami. Bez změny stravovacích a pohybových návyků se k cíli nemůžeme dopracovat. Při vhodně sestaveném jídelníčku a dostatku pohybové aktivity dokáží doplňky stravy svým (ne)přímým účinkem naše úsilí podpořit. Chtěl bych zdůraznit, že efekt „spalovačů“ se skutečně dokáže projevit až ve spolupráci s aerobní zátěží (rychlá chůze, jogging, běh, kolo, rotoped, bruslení, běžky, veslování…), provozované v řádné intenzitě, pravidelně, po dostatečně dlouhou dobu, tj. nad 30 minut. Teprve ve spojitosti s pohybem mohou být k užitku.

Pro podporu kvalitního hubnutí bych doporučil vedle „klasických“ spalovačů i další doplňky, které zabezpečí udržení aktivní tělesné hmoty. Kdo redukuje a při tom ztrácí svalovou tkáň, je na nejlepší cestě k ještě většímu zhoršení stavu - jeho už tak pomalého metabolismu („Co je a co není opravdové hubnutí“). Při omezeném jídelníčku (sníženém energetickém příjmu) je opravdu kumšt dodat tělu všechny nezbytné makro a mikronutrienty. Pro zabezpečení jejich řádné dodávky je výhodné vypomoci si potravními doplňky. Konkrétně, je-li řeč o udržování (či dokonce výstavbě) svalové hmoty, je dobré navíc dodávat kvalitní bílkoviny v podobě koncentrovaných bílkovinných koktejlů, tyčinek či bílkovinných náhražek jídla (pudinky, polévky, krémy, omáčky). Pro ochranu svalové tkáně při hubnutí jsou výborné peptidicky vázané směsy aminokyselin, tzv. větvené aminokyseliny (BCCA), glutamin. V podstatě se jedná o běžné doplňky pro kulturisty a výkonnostní sportovce. Především v jejich zájmu je ochrana svalové hmoty. Stejné požadavky – udržení množství svalstva by však měl mít i hubnoucí jedinec. Při snižování nadváhy – zredukovaném jídelníčku, existuje zvýšená pravděpodobnost vzniku negativní dusíkaté bilance - svalového katabolismu – úbytku svalových bílkovin. Proto jako ochranu vlastních bílkovin je potřebné dodávat tělu dostatek kvalitních a nízkotučných bílkovin stravou i formou potravních doplňků. Význam doplňků výživy chránících svalovou tkáň před „rozpadem“ dále vzrůstá při zvýšení pohybové aktivity – nezbytné součásti kvalitní redukce tukových zásob. Více se můžete dočíst v článku „Jídlo a pohyb v průběhu dne“.

Jak zakončit toto téma? Nelze očekávat od „spalovačů“ (nebo také často používané anglické fat burner) žádné zázračné účinky. Sami o sobě nezmohou s naplněnými tukovými buňkami nic. Mohou nám posloužit jen jako pomocník a doplněk k redukčnímu jídelníčku a řádně provozované pohybové aktivitě. Bez trvalé změny sedavého životního stylu a nevhodného jídelníčku se ke štíhlé postavě a zdravému, výkonnému tělu nelze dopracovat. Doplňky výživy jsou dobrou, často velice přínosnou (když se správně používají) pomůckou při redukci nadváhy. Je to jakási třešnička na dortu, kterou jen doladíte vaše stravovací a pohybové postupy a podpoříte redukční proces.

Zpět na přehled článků

 

Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz