Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:
- za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
- stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
- jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
- jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
- jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
- jako svědectví o práci, která nás bavila
Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.
Léčba artrózy
MUDr. Filip Hudeček
V článku Obezita a artróza jsme si řekli, jak nadváha souvisí s rozvojem primární artrózy nosných kloubů. V tomto článku bych chtěl podat přehled léčebných možností, které má pacient s artrózou. Uvidíme, že úspěšná léčba artrózy se nedá zjednodušit jen na užívání léků proti bolesti a implantací totální endoprotézy (případně nějaký ten preparát na klouby, který často pacient s artrózou najde pod vánočním stromkem, nebo si na něj pracně našetří...).
Léčba artrózy, pokud má být účinná, je spíše celým komplexem změn, které by měl člověk s artrotickým kloubem ve svém každodenním režimu udělat. Cílem léčby je zmírnit zátěž kloubu, bolesti a další projevy zánětu a přitom zlepšit a udržet funkci a pohyblivost. Jak toho dosáhnout? Přečtěte si následujících deset tipů:
1. Udělejte vážné předsevzetí zlepšit stav svých nosných kloubů.
2. Sestavte si (sami nebo s odborníkem) realistický plán na redukci hmotnosti. Každý kilogram nadváhy představuje za rok cca 4000 tun navíc pro každý nosný kloub.
3. Každodenní pravidelné cvičení zmírňuje kloubní bolest. Jednoduché cvičení bez zátěže může nejen mírnit bolesti, ale zlepšuje kloubní pohyblivost a mírní pocity deprese, provázející artrózu. Vhodné je plavání, aqua-aerobic, chůze s holemi (nordic walking), tai-či, jóga, cyklistika, Orbitrek. Omezte jogging, sporty na tvrdém povrchu nebo s výskoky.
4. Posilujte. Jednoduché posilovací cviky mohou zlepšit svalovou sílu i zvětšit množství aktivní tělesné hmoty v každém věku. Zlepší se celkově metabolismus a stabilita kloubů. Vhodné je kloub před cvičením prohřát a po cvičení ledovat – zmírníte projevy přetížení a bolestivost.
5. Noste vhodnou obuv. Kvalitní obuv výrazně zmírňuje zátěž přenášenou při chůzi na nosné klouby. Taková obuv má stélku i podešev z materiálů, které absorbují nárazy vznikající při chůzi. Tento efekt je možné zvýšit pomocí vhodně zvolené podpatěnky. Opatek, tedy zadní část boty nad podpatkem, by měl zajišťovat správné vedení paty a tedy i správné odvíjení chodidla při chůzi. Nesmí se svým horním okrajem zarývat do horního okraje paty a úponu Achillovy šlachy.
6. Užívejte ortézu nebo speciální ortopedické vložky. Při zvýšené viklavosti kloubu, která se objevuje u pokročilejší artrózy, může zátěž na kloub zmírnit vhodná ortéza s postranními dlahami. Subjektivní pocit stability zlepší i elastická bandáž nebo lehká neoprénová bandáž. Pokud máte významnější osovou odchylku dolních končetin, může přetížení určité časti kloubu zmírnit speciální ortopedická vložka do boty, která pomocí klínků koriguje osu zátěže. Je nutná konzultace s ortopedem a zhodnocení situace pomocí snímků v zátěži.
7. Užívejte uvážlivě správné léky ve správném dávkování. Existuje velké množství léků tlumících zánět a bolesti, dnes již i volně prodejných. Konzultujte se svým lékařem seznam všech léků, které berete, mnohé se nesmí spolu kombinovat. Některé léky při dlouhodobém užívání mohou mít závažné nežádoucí účinky, zejména na gastrointestinální trakt (krvácení). Dnes jsou již léky se selektivním účinkem a léky, které se užívají jen jednou denně. Omezte užívání protizánětlivých léků na nezbytně nutnou dobu v případě dekompenzace potíží. Výhodná je lokální aplikace léčiva – gely, spreje, masti. Velmi silný protizánětlivý účinek má lokální aplikace kortikosteroidu (obstřik), ale neměl by být více jak 4x za rok a musí se provádět za přísných aseptických podmínek k minimalizaci rizika infekce v kloubu.
8. Zvažte užívání chondroprotektiv – léků a potravinových doplňků na obnovu chrupavky. U léků, které předepíše lékař, máme zaručené složení a obsah účinných látek – glukosaminu, chondroitinu apod. Uvedené látky mohou zlepšit metabolismus chrupavky. Bez ostatních režimových opatření jsou však neúčinné. Potravinové doplňky neublíží, ale chcete-li se vyhnout zbytečným finančním výdajům, konzultujte jejich užívání s lékařem - v určitých případech již kloubní preparáty nic nezmohou. Nejúčinnější formou podpory chrupavky jsou preparáty, které se aplikují přímo do kloubu. Díky svému vazkému charakteru kloub dobře promažou a působí tak i mechanicky.
9. Zvažte užívání antioxidantů, vitamínů a minerálů. Antioxidanty minimalizují buněčné škody způsobené „volnými radikály“ a mohou mírnit projevy poškození chrupavky. Rovněž některé vitamíny (např. vitamín C a E) se uplatňují při metabolismu chrupavky. Progresi artrózy mohou zpomalit selen a bór. K dispozici jsou mnohé potraviny zdravé výživy, ale i multivitamínové preparáty.
10. Absolvujte pravidelné kontroly u svého ortopeda. Budujte si vztah založený na důvěře, vaše léčba může být vhodně upravena, někdy je nutné včas indikovat intenzívnější léčbu, včetně operační.
Vidíme, že 7 z 10 opatření při léčbě artrózy je zcela v naší režii. Lékaře potřebujeme v bodech 6,7 a 8. Proto stojí za to se zamyslet nad svým životním stylem a zvážit jeho případnou změnu. Před Vánocemi mi volala jedna z prvních klientek naší poradny a rušila svůj termín na totální protézu kolena. Zhubla přes 10 kg a ačkoliv v práci běhá celý den 4 patra nahoru a dolů, už rok neměla výpotek v koleni a nemusí užívat žádné léky. To mi dala velice pěkný dárek :-)