Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

  • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
  • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
    • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
    • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
    • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
    • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

Obezita a artróza

MUDr. Filip Hudeček

 

Obezita je ve vyspělých zemích velkým zdravotním problémem. Jednou z možných zdravotních komplikací je poškození nosných kloubů, tedy artróza. Artrózu můžeme definovat jako degenerativní poškození kloubů a můžeme ji rozdělit na primární artrózu, kdy se klouby „opotřebují sami“ a sekundární, kdy u pacienta zjistíme v anamnéze nějaký vyvolávající moment – vrozené postižení kloubu, úraz, revmatismus, prodělanou infekce kloubu apod.

Obezita bývá ze strany pacientů často mnoho let podceňována. Nadbytečné kilogramy zpočátku nijak nebolí. Ani ostatní komplikace, které obezita v průběhu let přináší, nepůsobí lidem s nadváhou žádné bolesti. Pak ale najednou začne bolet a otékat koleno. Nebo se „zničehonic“ objeví bolesti kyčle, které prakticky znemožňují chůzi. Ortoped pak stanoví diagnózu – artróza. Obezita tak mnohdy začíná pacienty opravdu bolet až ve chvíli, kdy se poprvé bolestivě zanítí kloub zničený nadváhou.

Na ortopedických pracovištích bohužel vidíme, že většina pacientů si za své problémy s koleny a kyčlemi může sama. Jedná se u nich o artrózu primární a klouby si předčasně opotřebovali díky nadváze. Podstatou artrózy je totiž nepoměr mezi zátěží a odolností kloubu. Pokud má pacient dlouhodobě nadváhu, dochází v kloubu nejprve k poškození chrupavky, ta ztrácí svoji pružnost a pevnost a dalším přetěžováním se doslova „vydře“ až na kost. Pacient toleruje čím dál menší zátěž, kloub otéká, mohou se tvořit výpotky, postupně se omezuje hybnost a může se rozvinout nestabilita kloubu. Bolesti se dostavují po sebemenší zátěži a pacient musí používat berle, nebo je zcela imobilní a je odkázaný na invalidní vozík. Velmi často bývá postiženo více nosných kloubů najednou.

Souvislost mezi nadváhou a artrózou není pouze na začátku celého procesu, kdy nadváha a přetěžování způsobí destrukci kloubu. Pokud pacient vezme počínající příznaky artrózy vážně a najde v sobě sílu na změnu své životosprávy a redukci hmotnosti, můžeme artrózu vnímat i jako první citelné varování a spouštěč potřebných změn. Naopak když pacient toto varování ignoruje, mohou přijít další zdravotní komplikace, které už nemají vliv pouze na kvalitu života. Pak už jde spíše o přežití.

V dalších článcích si řekneme něco o významu hubnutí pro průběh artrózy (Léčba artrózy) a také jak souvisí nadváha s implantací endoprotézy.

Zpět na přehled článků

 

Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz