Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

  • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
  • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
    • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
    • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
    • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
    • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

Přibírání po zanechání kouření?

Mgr. Kamila Poslušná

 

Konec s kouřením?Velká část lidí závislých na nikotinu má nevhodné stravovací návyky. Mezi nejčastější patří cigareta s kávou místo kvalitního jídla ke snídani, případně svačinám, vyšší příjem živočišných tuků, vyšší příjem alkoholu. Kuřáci, kteří přestanou kouřit, se často začínají zajímat o zdravý životní styl, protože zanechání kouření bývá spojeno s přibýváním na tělesné hmotnosti – v průměru asi o 5%. Přírůstek hmotnosti však nemusí být pravidlem a nepřibírají zdaleka všichni. Vhodnou strategií je osvojit si správný životní styl ještě před zanecháním kouření.

Vina za vzestup hmotnosti je někdy připisována vlivu nikotinu na rychlost metabolizmu – mírně ho zrychluje – a tudíž po zanechání kouření dochází k snížení bazálního energetického výdeje. Snížení výdeje se však pohybuje zhruba do 800 kJ/den, což vyrovná pouhých 30 minut chůze. Větší vliv tedy mají pravděpodobně špatné stravovací zvyklosti, které si kuřák přenáší i do nekuřáckého období. Tyto se navíc často prohlubují, protože bývalí kuřáci se snaží efekt, který dříve přinesla cigareta (uklidnění, zmírnění stresu, vyplnění nudy) nahradit jídlem, a to většinou více energetickým. Po zanechání kouření se navíc už asi do dvou dnů zvýší kouřením oslabené vnímání chuti, což vede k vyššímu příjmu stravy.

Náš závěr je jasný. Pokud se změny ve stravování společně s pravidelnou pohybovou aktivitou stanou denní rutinou už před odvykáním, nemusí být po zanechání kouření žádný problém s udržením tělesné hmotnosti.

Zpět na přehled článků

 

Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz