Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:
- za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
- stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
- jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
- jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
- jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
- jako svědectví o práci, která nás bavila
Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.
Přibírání po zanechání kouření?
Mgr. Kamila Poslušná
Velká část lidí závislých na nikotinu má nevhodné stravovací návyky. Mezi nejčastější patří cigareta s kávou místo kvalitního jídla ke snídani, případně svačinám, vyšší příjem živočišných tuků, vyšší příjem alkoholu. Kuřáci, kteří přestanou kouřit, se často začínají zajímat o zdravý životní styl, protože zanechání kouření bývá spojeno s přibýváním na tělesné hmotnosti – v průměru asi o 5%. Přírůstek hmotnosti však nemusí být pravidlem a nepřibírají zdaleka všichni. Vhodnou strategií je osvojit si správný životní styl ještě před zanecháním kouření.
Vina za vzestup hmotnosti je někdy připisována vlivu nikotinu na rychlost metabolizmu – mírně ho zrychluje – a tudíž po zanechání kouření dochází k snížení bazálního energetického výdeje. Snížení výdeje se však pohybuje zhruba do 800 kJ/den, což vyrovná pouhých 30 minut chůze. Větší vliv tedy mají pravděpodobně špatné stravovací zvyklosti, které si kuřák přenáší i do nekuřáckého období. Tyto se navíc často prohlubují, protože bývalí kuřáci se snaží efekt, který dříve přinesla cigareta (uklidnění, zmírnění stresu, vyplnění nudy) nahradit jídlem, a to většinou více energetickým. Po zanechání kouření se navíc už asi do dvou dnů zvýší kouřením oslabené vnímání chuti, což vede k vyššímu příjmu stravy.
Náš závěr je jasný. Pokud se změny ve stravování společně s pravidelnou pohybovou aktivitou stanou denní rutinou už před odvykáním, nemusí být po zanechání kouření žádný problém s udržením tělesné hmotnosti.